select
 

Dezenfeksiyon

Deterjan Kullanımı; Kullandığımız kimyasallar; doğaya ve insana zararı olmadığı onaylanmış, her türlü kalite standardına sahip, çevre belgeli kimyasallardır.

Sebze ve Yeşil Yapraklı Ürünlerde Dezenfeksiyon; Her ürün çeşidinin dezenfeksiyon şekli ve aşaması, dezenfektan kullanım prensibi ile belirlenmiştir. Domates, salatalık, havuç gibi sebzelerin önce yıkanıp, daha sonra doğranması; dış kabuktan iç çeperlere bakteri bulaşmasını önlemek açısından önemlidir. Aşamalar sırasıyla şöyledir: Akan su altında iyice yıkama, ön ayıklama, dezenfeksiyon, durulama, doğrama & rendeleme. Iceberg, marul, kıvırcık, tere, dereotu gibi sebzelerin önce doğranıp, daha sonra dezenfekte edilmesi; dezenfektanın yüzeye daha iyi temas etmesi amacıyla gereklidir. Aşamalar sırasıyla şöyledir: Ön yıkama, doğrama, akan su altında iyice yıkama, ayrı bir kapta dezenfeksiyon ve durulama gibi..

Araç ve Ekipman Dezenfeksiyonu; Tedarik edilen ürünlerin getirildiği araçların, getirilen ürüne uygun olması gerekmektedir. Gıda maddelerini ve termoportları taşıdığımız araçların, temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri periyodik bir şekilde, günde en az 4 kere yapılmaktadır.

İlaçlama; Haşere ve zararlılara karşı ilaçlamaları, Sağlık Bakanlığı izinli ilaç kullanan bir firmaya, mevsim değişikliklerine göre, düzenli olarak yaptırmaktayız. İlaçlamaların insan sağlığına zararlı olmaması için gerekli tüm önlemler alınmakta; ilaçlama tipi bu duruma göre ayarlanmaktadır. Periyodik plan çerçevesinde ilaçlamaları yapılmaktadır.